Ta veseli dan kulture: praznovanje bogate slovenske umetnosti in kulturne dediščine z mag. Tilko Jamnik, upokojeno knjižničarko, profesorico francoščine in primerjalne književnosti ter neustavljivo bralko in promotorko branja.
Mag. Tilka Jamnik, strokovnjakinja na področju mladinske književnosti in branja z dolgoletnimi izkušnjami pri promociji branja med mladimi in medgeneracijskega branja; zunanja sodelavka MKL, Pionirskega – centra za mladinsko književnost in knjižničarstvo; soavtorica beril in priročnikov za poučevanje književnosti v prvem triletju devetletke; članica Bralnega društva Slovenije, podpredsednica Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS in podpredsednica Slovenske sekcije IBBY, je v torek, 3. decembra 2024, na dan rojstva slovenskega pesnika Franceta Prešerna, ko v Sloveniji praznujemo neformalni praznik Ta veseli dan kulture, na povabilo dr. Danijele Horvat Samardžija pri predmetu Zgodnje učenje družboslovja za študentke 2. letnika visokošolskega študijskega programa Predšolska vzgoja izvedla predavanje z delavnico na temo pomembnosti (družinskega) branja, ustrezne izbire in uporabe otroških leposlovnih in poučnih knjig, ki se jih lahko uporabi pri družboslovju, s katerim je na »zanimiv«, »prijeten«, »drugačen« način, kot so se izrazile študentke, nadgradila to, kar so študentke začele spoznavati na predavanju na temo pomembnosti ustrezne izbire in uporabe otroških knjig.
Med nekaj več kot 25. otroškimi knjigami, ki sta jih gostja in dr. Danijela Horvat Samardžija pripravili za študentke, so bile knjige, ki so govorile o varnosti v prometu, smrti, ločevanju odpadkov, dobrodelnosti, (ne)zdravi prehrani, družini (posvojitveni, istospolni, enostarševski), skrbi za zdravje (prehlad, sončni vitamin), poklicih, odnosih …
Poleg otroških knjig z različno družboslovno temo, so študentke spoznale še toliko otroških knjig z družboslovno tematiko, kot je bilo prisotnih študentk, saj so dobile domačo nalogo, da na predavanje z delavnico prinesejo vsaka po eno otroško knjigo, za katero menijo, da jo lahko uporabijo pri družbi.
Seznam kakovostnih otroških knjig bodočih vzgojiteljic je tako sedaj, po obeh predavanjih, bogatejši za nekaj več kot 200 knjig, ki se jih lahko uporabi pri družbi za to, da
- z njimi spodbudimo zanimanje otrok za neko temo,
- otrokom, bodisi kot dodatni vir bodisi kot temeljni vir, pomagajo razumeti nekatere pojme, procese,
- z njimi otroci utrdijo znanje o nečem.
Na podlagi povratnih informacij, ki so jih študentke podale po izvedenem predavanju, sta se dr. Danijela Horvat Samardžija in gostja dogovorili, da predavanje z delavnico ponovita tudi naslednje leto, vendar na nekoliko drugačen način. Kakšen, naj za sedaj ostane skrivnost.
Dan pred Ta veselim dnevom kulture pa smo kulturni praznik obeležili tudi z javnim predavanjem o kamišibaju, ki ga je izvedla izr. prof. Jelena Sitar Cvetko.